Centrum města
4.1.2024
Neutěšený vzhled centra města, přesněji řečeno - prostor vzniklý zbouráním budov, při příležitosti budování kruhového objezdu budí vášně již téměř 20 let. Objevily se dvě studie, bylo sestaveno nespočet komisí, přemýšlející nad podobou a využitím tohoto prostoru.
Poslední vizualizaci město zveřejnilo 27.9.2023. Jak tyto návrhy vypadají a jak na ně reagovali občané?
Návrh z roku 2017
Odvážný projekt architekta Ing. Františka Zajíčka a výtvarníka Luboše Dostála byl pojat velkolepě. Celý prostor "náměstí" vymezoval betonový kruhový fragment počítající s výtvarnými reliéfy a figurální motivy v nadživotní velikosti na jednotlivých sloupech. Silnice měla být upravena jiným povrchem, dávající řidiči jasný zvukový signál, že vjíždí do centra města a tedy by měl zpomalit. Prostor mezi Penny a "Komerční bankou" byl pojat jako velký amfiteátr, určený pro setkávání občanů a pořádání kulturních akcí.
Občané se s návrhem mohli seznámit jednak na veřejné diskuzi s autory, tak pomocí panelů rozmístěných na "místě činu".
Přestože tehdejší starostka paní Květa Kubíčková projekt obhajovala jako příležitost být odvážným městem a věřila v jedinečnost jeho pojetí, občané města s jejím názorem nejspíše příliš nesouzněli. Projektu bylo vytýkáno přílišné užití betonu, málo zeleně a nevhodnost do horského města.
I toto nejspíš bylo důvodem, proč v roce 2019 nové vedení radnice od tohoto záměru ustoupilo a rozhodlo se návrh "kompletně přepracovat".
"Nesmíme uvažovat přízemně, nesmíme se bát být odvážní. Toto řešení centra se nedotkne jen nás, ale zejména mladších generací. Věřím také, že naše centrum bude natolik jedinečné, že bude lákat také turisty, aby si sem zašli, posadili se, odpočinuli si, aby ve venkovní galerii poznali prakticky celou historii města a Vrbenska. A těším se na báječné akce, které tady budeme moci uspořádat, ať už budou velké, nebo docela malé, komerční. Dovedu si představit, že si v amfiteátru budou v neděli chtít zahrát místní kapely a že lidé sem přijdou pobýt, relaxovat, pobavit se se známými."
řekla tehdejší starostka paní Květa Kubíčková
Při pročítání dobových tiskových zpráv je zajímavé, že se o prostoru mluví jako o budoucím náměstí, nikoli pouze o centru města. Možná toto je základ rozporuplnosti přijetí. Autoři navrhovali náměstí, kdy o něm jako náměstí uvažovali, přestože občané tento prostor tak nevnímali a nemohli se tedy ztotožnit s vizí autora.
Jak se Vám po letech tento návrh líbí a dali byste mu dnes šanci? 😊
Návrh z roku 2023
Město nechalo v roce 2022 zpracovat návrhovou studii, která byla veřejnosti představena na veřejném projednávání 5.12.2022. Následně proběhlo výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace. Z nejnižší nabídkou zvítězila architektonická a projekční kancelář RH PARTNER ENGINEERING, s.r.o. v hodnotě 1,8 milionu korun vč. DPH.
Zpracovaná dokumentace byla částečně hrazena dotací z rozpočtu Moravskoslezského kraje ve výši 400 tisíc korun.
Projekt nese název "Revitalizace veřejného prostranství ve Vrbně pod Pradědem".
O žádném náměstí ani slovo - projekt je diametrálně odlišný od předchozího. Své dělá také realističtější provedení vizualizací, které občanům lépe pomáhá projekt si představit.
Základem návrhu je řada stánků pro trhový prodej, jsou zde navrženy toalety, sociální a technické zázemí. Střecha tohoto zázemí je zároveň využita jako posezení. Dále je zde prostor pro společenské vyžití. Prostor pro setkávání je definován jinou dlažbou. V návrhu je pamatováno i na malé kryté pódium pro kulturní vystoupení, na vodní prvek, na zeleň s mobiliářem (lavičky, lampy se stolkem), na parkovací místa a místo pro komunální odpad. V prostoru se střídají plochy pro různé účely a jsou definovány jiným podkladem.
Projekt byl opět přijat občany různě. Rozhodně však ne laxně. Příspěvek na facebookových stránkách města obdržel téměř 60 komentářů, příspěvek přesdílený ve skupině Vrbno - srdce hor komentářů 66. Což je nadprůměr.
Někteří občané vítají zatraktivnění prostoru pro přijíždějící do města, dále pak existují názory, že cokoli je lepší, než s prostorem nedělat nic. Oceňují oproti staršímu návrhu více zeleně.
Nejvíce negace získala cena zpracované projektové dokumentace. Kritizováno je také pokácení vzrostlých stromů - "nedostatek stínu nad lavičkami", ubrání parkovacích míst, strach z údržby povrchů prvků a samotného vodního díla, přílišné naddimenzování prodejními stánky, kde vzniká obava, že budou po většinu roku nevyužívány a budou útočištěm omladiny či povalečů. A samozřejmě se hodně objevuje názor, že je opět přebetonováno. Na vizualizacích je všude využita dlažba (sic! betonová). Je otázka, zda je udržovatelný prostor pro scházení obyvatel bez jakéhokoliv "betonového povrchu". Existuje vůbec takové řešení?
Poslední výrazným komentářem je obava, že se to "stejně nikdy nepostaví". Předpokládaná hodnota této zakázky je zhruba 30 milionů a město plánuje na financování využít vhodnou dotaci.
Vlastní návrh?
Věřím, že někdy má vedení města pocit, kdy by nejraději zařvalo: "Když se Vám to nelíbí, tak si to dělejte sami!"
Sto lidí, sto chutí, takže se opravdu nelze zavděčit všem. Je otázka, zda by při příštích větších projektech nestálo za to zpracovat více návrhů (bez drahé projektové dokumentace) - využít například studentů formou soutěže. Tyto návrhy "hodit" do veřejné diskuze. Prvky, které nejvíce zaujmou, nechat zpracovat do finálního návrhu, na který by se následně mohla udělat projektová dokumentace. Někdo může namítnout, že bylo veřejné projednávání a tak se mohli všichni vyjádřit. Vyjádřit se a mít možnost VIDĚT možné návrhy je přece jen trochu rozdíl.
Níže naleznete vizualizaci návrhu, který nezpracovala žádná architektonická kancelář, ale zároveň se snaží využít názorů diskutujících.
Více parkovacích míst
Ponechání tří největších stromů
Pokus vyměnit "betonové povrchy" alespoň častečně imitací dřevěných prken
Méně odvažné pojetí hlediště a jeviště
Zázemí za jevištěm
Parkoviště, umístění odpadových kontejnerů a veřejné toalety umístěny za jednoduchým dřevěným plotem
Redukce prodejních stánků na jeden, kde by byla stabilní malá kavárna (vč. zmrzliny), kde by nám rádi při rozsvěcení stromečku i ten svařák uvařili. Představa farmářského prodeje po celý rok je lákavá, ale nejspíš k němu ve Vrbně povede dlouhá cesta. Možná by se dva takové pevné stánky mohly udělat zkušebně pod "kebabem", kde se tento prostor pro prodej využívá. (EDIT: Prostor není v majetku města, takže úvaha bezpředmětná.)
Kolik komentářů (ať už pozitivních či negativních) si vyslouží tato vizualizace? 😀
Jan Láňo
Výše uvedená vizualizace nemá nic společného s Městem Vrbno pod Pradědem, ani si ji nezadalo.