27.1.2024
Odkaz průmyslového dědictví Vrbna pod Pradědem je stále v každém z nás. Někteří rádi vzpomínají na svá pracovní léta v jednotlivých podnicích, jiní zase dávají přednost období průmyslové revoluce a zajímají se o počátky průmyslu ve Vrbně. Spousta z nás také ráda zmiňuje, že město Vrbno pod Pradědem bývalo nejprůmyslovějším městem Československa. Myslím si tedy, že dlužíme průmyslové historii města zpracovaní těchto úspěchů a milníků přehledně na jedno místo.
S radostí vám představuji online projekt www.vrbno-prumyslove.cz. Ve spolupráci s Retro muzeum Brno, z.s. jsme kompletně zmapovali historii známých i méně známých továren ve Vrbně od počátku 19. století. Věděli jste, že ve městě vznikla výroba drátěných kartáčů, která pokračuje do dnešních dnů v Německu a patří mezi světové lídry?
Že ve Vrbně fungovalo úspěšné květinářství, pěstující květiny, zasílané prostřednictvím zásilkové služby do celého Rakouska-Uherska? A že továrna na kovové zboží Adolf Grohmann a syn získala na Světové výstavě v Paříži v roce 1889 stříbrnou medaili za svou expozici? Tyto a spoustu dalších zajímavostí naleznete na www.vrbno-prumyslove.cz.
Význam rodiny Grohmannů pro město je obecně dobře znám. Kdo byl který člen rodiny, komu patřili jednotlivé vily a jaký byl osud rodiny? Na tyto otázky Vám odpoví zpracovaná historie rodiny na našich stránkách.
Třetím klíčovým bodem historie je architektura. Věděli jste, že Vrbno pod Pradědem se může pyšnit titulem město s největším počtem staveb významného architekta Josefa Hoffmanna v České republice? Ve světovém měřítku s námi může soupeřit pouze Vídeň. Toto architektonické dědictví stále čeká na objevení návštěvníky města a já věřím, že k němu někdy jako společnost dospějeme.
Web obsahuje nejen fotografie z archivů a od občanů, ale také zcela nové, dosud nepublikované materiály, jako jsou katalogy zboží z první republiky či plány jednotlivých budov. Uvařte si proto čaj a ponořte se do fascinující historie našeho města prostřednictvím příběhů průmyslu a lidí, kteří formovali podobu města, jak ho známe dnes. Možná v textech nalezneme i inspiraci pro dny budoucí. A to hlavně, že co se zdá nereálné, je možné splnit, pokud je vůle a chuť posouvat hranice vnímání našeho okolí a zavedeného.
Jan Láňo