Osud Lidového domu? 

18.3.2024

Lidový dům. Kulturní svatostánek ve Vrbně pod Pradědem fungující od roku 1930. Místo, kde se setkávaly celé generace "vrbeňáků". Místo, kde mělo spousta z vás svatbu. Kulturní zařízení, kde vystupovali umělci jako Hana Zagorová či Pavel Novák. Prostor, kde se konaly různé zábavy, diskotéky či vystoupení dětí základní školy. Objekt město zakoupilo v roce  2016. Jaký je osud “Liďáku” dnes a proč občané na opravený kulturní dům stále čekají? 

Historie

Objekt, známý jako Liďák či Závodní klub LNH zakoupil v roce 1928 Katolický lidový spolek od Anny Menzelové, dcery po povozníkovi Johannu Hanelovi. V roce 1930 z něj přístavbou vznikl tzv. Katolický spolkový dům. Od této chvíle se začala psát historie tohoto domu jako stánku kultury a prostoru pro setkávání. Po válce chvilku sloužil objekt jako Dům osvěty, než jej v 60. letech převzal od města podnik LNH Vrbno, který jej značným nákladem renovoval do dnešní podoby. Klub sloužil zájmovým činostem různých kroužků a souborů, dále pro různá školení, odborné semináře, celostátní Dny nové techniky a konference. Až do 90. let zde byly pořádány významné  kulturní akce, zábavy, koncerty předních souborů a umělců, pravidelná divadelní představení oblastních divadel i místních ochotníků. 


Odkup městem

V roce 2016 nabídl majitel městu objekt k odkupu za rozumnou cenu 3,8 milionu korun. Pro zakoupení hlasovalo 14 z 18 přítomných vrbenských zastupitelů.

“Pokud Lidový dům nekoupíme, tak bude jen chátrat a my promarníme velkou příležitost.” - pronesl jeden z přítomných zastupitelů. Podle vyjádření odborníků byla budova v poměrně slušném stavu. Po zakoupení se začala plánovat rekonstrukce. Bylo ve hře několik variant. Podle odhadů se měla částka pohybovat od 15 do 20 milionů korun. V plánu bylo samozřejmě využívat dotace. 


„Máme jednak možnost čerpat z takzvaných Bruselských fondů. Druhou možností pak je získávat dotace zvlášť na jednotlivé fáze rekonstrukce, například na výměnu oken, zateplení a podobně," vysvětlila starostka Květa Kubíčková.


Nejeden občan zaplesal, že město bude mít po letech opět reprezentativní kulturní dům, jak se sluší a patří. Byla zpracována projektová dokumentace a podána žádost o dotaci. Byla zvolena varianta rekonstruovat ve fázích. Na zastupitelstvech se také vedla velká diskuze o vybavení nového kulturního domu. Byla kritizována přílišná předimenzovanost kuchyně a nákladovost projektu. 


Město na první fázi rekonstrukce dotaci získalo:

Výběrové řízení a změna vedení města

Vše vypadalo, že je na dobré cestě. Byla podána veřejná zakázka na Rekonstrukci kulturního domu.  Projekt byl stavebně a fakturačně rozdělen do dvou etap.


Odkaz na veřejnou zakázku včetně projektové dokumentace zde

Ve veřejné zakázce zvítězila společnost Agist s.r.o. s nabídkovou cenou 25 324 894 Kč bez DPH. Veřejná zakázka byla zadána a vyhodnocena  říjnu 2018, ještě za vedení města paní starostkou Květou Kubíčkovou.  V prosinci 2018 se však změnilo zastupitelstvo a starostou se stal Petr Kopínec. Ten veřejnou zakázku lednu roku 2019 zrušil. Zrušení je obhajováno důvody hodně zvláštního zřetele, včetně důvodů ekonomických. 

Důvodem mohl být například jeho subjektivní pohled na věc:

"Dívám se na investice pohledem technika, a víme, že projekt na přestavbu se musí dopracovat. Zvažujeme také přehodnocení rozsahu služeb tohoto zařízení, které bude jednou novým kulturním domem.... "

"V tomto objemu prací spravovat starou budovu, slyšel jsem i takové názory, že to je architektonický skvost, ten já tam teda nevidím. Vidím starou část budovy a novou. Budova je zlomená, není ani v přímce. Jestli si nesáhneme na dotační titul, tak za mě rozhodně stavět nový dům, to je můj názor. "


Proč tyto své názory neprosazoval při minulém složení zastupitelstva, když se jednalo o zakoupení budovy, kdy byl také radním, je mi otázkou. 

Diskuze se vedla také o spojení se sportovní halou. Proti tomuto se část zastoupilo vymezila. (Kultura má být v kulturním prostředí.)  - celá diskuze zde: (https://www.vrbnopp.cz/filemanager/files/424458.pdf)

Byla tedy ustanovena procovní skupina, zpracována nová projektová dokumentace a požádáno o dotaci z programu Podpora revitalizace území.



A to byl vlastně začátek konce


Dotaci město v roce 2019 tedy nezískalo a tím skončila veškerá snaha. Podat žádost znovu? Přišli na řadu jiné projekty (koupě Domova pro seniory - chválihodné) a Covid.  


Od roku 2019 se tedy kulturním domem nikdo nezabýval. Dokonce pan starosta vyslovil názor, že je tedy lepší postavit nový kulturní dům v budoucím centru města (v areálu bývalého dřevokombinátu). Čím vlastně nepřímo řekl, že na kultuře nezáleží, protože nové centrum by nebylo vybudováno ani za dva, pět let, ale spíše v horizontu desetiletí. I tento projekt "nového centra města" již však není aktuální a s ním zemřela i naděje na  důstojný kulturní stánek města. 


Nyní máme rok 2024. Liďák se svými vytlučenými okny připomíná spíše dům hrůzy. Střešní okno, stále otevřené již od roku 2016, jistě nedělá domu dobře a tak se z dobré myšlenky roku 2016 stává jen vzdálený sen a pro spoustu lidí také noční můra.

Škoda, že se město nesnaží dostát svým cílům a se změnou vedení se mění i pohled na  jednotlivé projekty, přestože je do nich v průběhu let investováno spoustu úsilí a peněz. Náklady na pořízení objektu, několik projektových dokumentací, práce pracovníků úřadu. Čert vem peníze. Kultura však pláče.


Za posledních 15 let jsem měl možnost navštívit jako organizátor akcí několik desítek kulturních domů po celé ČR. Vždy, když mi pan starosta na malé obci či pracovník kulturního oddělení, předával klíče od kulturáku nebo provázel objektem, měly tyto události jedno společné. Obrovskou hrdost z toho, že tuto instituci v obci mají. Hrdost na občany, kteří pomáhali objekty rekonstruovat. A jednalo se i obce o pár stovkách obyvatel s malými rozpočty, které přesto dokázali získat dotace a své kulturní domy zrekonstruovat. Proč to nejde ve Vrbně pod Pradědem? Protože se nechce. Protože, když se chce, všechno jde. 


Pro ty, kterým není osud Lidového domu a kultury ve městě lhostejný, doporučuji zajít na následující zastupitelstvo města a ptát se svých zastupitelů. Možná vás také bude zajímat bod jednání č. 34: Žádost o dotaci na demolici bývalého klubu LNH.


Jan Láňo